Dieta antysmogowa. Jak dzięki odpowiedniej diecie chronić się przed szkodliwym działaniem smogu

opracowanie Róża Słoneczna

Smog to niestety coraz częstsze zjawisko, zwłaszcza w dużych miastach. PIXABAY

W tym artykule:

Jakość powietrza jest zła i się pogarsza

Smog może powodować rozwój wielu chorób

Co trzeba jeść, aby nie dać się tak łatwo smogowi

W walce ze smogiem ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu

Jakość powietrza jest zła i się pogarsza

Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Europie i jest bardzo szkodliwa dla zdrowia. Jednak wystarczą drobne zmiany w jadłospisie, które pomogą zmniejszyć różne niebezpieczeństwa dla naszego organizmu, związane ze smogiem.

 

Rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera na świecie 4,2 mln osób, a w Polsce 47 tys. (dane z 2016 r.) Szacunki naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersity Collage London z 2021 r. sugerują, że dane są o wiele bardziej pesymistyczne i oscylują wokół 100 tysosób rocznie.

Smog ma bardzo szkodliwy wpływ na nasz organizm, może powodować wiele chorób. PIXABAY

Smog może powodować rozwój wielu chorób

Smog jest przyczyną powstawania ogromnej ilości wolnych rodników, co w rezultacie nasila stres oksydacyjny. Działając drażniąco na śluzówki, może powodować rozwój wielu chorób takich jak zapalenia płuc i oskrzeli, astmy czy POCHP. Jest również niebezpieczny dla układu krążenia. W wyniku przewlekłego narażenia na benzopiren (najbardziej rakotwórczy składnik smogu) rozwijają się nowotwory górnych dróg oddechowych oraz okolic głowy i szyi. Ponadto obserwuje się zaburzenia koncentracji, przewlekłe bóle głowy, obniżenia nastroju oraz depresję.

– W wyniku różnych przemian komórkowych w naszym organizmie zdarza się, że atom tlenu gubi gdzieś jeden ze swoich elektronów. Staje się wtedy nadmiernie reaktywny. Chcąc stać się znów kompletnym niszczy okoliczne atomy. Z czasem może dojść do uszkodzeń większych struktur na przykład błon komórkowych czy DNA. W niewielkich ilościach wolne rodniki są wykorzystywane na przykład do zwalczania bakterii. W nadmiarze działają przeciwko naszym tkankom. Nadmiernemu ich wytwarzaniu sprzyjają infekcje, stres, stany zapalne, palenie papierosów oraz właśnie zanieczyszczenia powietrza – wyjaśnia Magdalena Kartasińska – Kwaśnik, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Dzięki odpowiedniej diecie, możemy nieco ograniczyć zły wpływ smogu na organizm. PIXABAY

Co trzeba jeść, aby nie dać się tak łatwo smogowi

Nawet drobne zmiany w codziennym jadłospisie mogą zmniejszyć niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą smog i zapobiec powstawaniu wolnych rodników w organizmie. Podstawą diety antysmogowej są produkty bogate w antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. 

♦ Znajdziemy je w czerwonych owocach, winogronach, kakao, herbacie oraz roślinach kapustnych, szczególnie w brokułach, cebuli czy czosnku.

♦ Bogate w witaminę C są cytrusy, czarne porzeczki, paprykę czerwoną czy natkę pietruszki.

♦ Wspierająco działa witamina E i kwasy omega 3, które znajdziemy w awokado i olejach roślinnych.

♦ Witaminę D znajdziemy w tłustych rybach morskich lub  tranie.

♦ Selen jest choćby w orzechach brazylijskich.

♦ Pomocnym dodatkiem w walce ze smogiem są przyprawy i zioła. Szczególnie suszone oregano, kurkuma i cynamon.

♦ Należy sięgać także po rośliny zielone bogate w chlorofil, który dzięki swojej budowie chemicznej wiąże i usuwa metale ciężkie z organizmu. Skutki oddziaływania smogu zmniejszają również witaminy z grupy B, które znajdziesz w bananach, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, rybach, chudym mięsie i jajach.

 Co to jest smog, jak powstaje i dlaczego jest tak szkodliwy dla organizmu?  Więcej w Wikipedii

W walce ze smogiem ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu

Odpowiednie nawodnienie jest ważne. Należy zawsze mieć przy sobie butelkę wody, pić zieloną herbatę lub bombę witaminową w postaci świeżo wyciskanego soku owocowego, wieczorem warto rozgrzać się gorącym kakao.

Dieta antysmogowa wcale nie musi być droga i wymyślna. Wystarczy, że w okresie jesienno-zimowym zwiększyć spożycie owoców i warzyw do 4-5 porcji każdego dnia. Wypracowane nawyki warto oczywiście kontynuować cały rok.

Artykuł opracowano na podstawie komunikatu prasowego – https://media.innovationpr.pl/

Więcej artykułów

Nasza firma

Stale podnosimy swoje kwalifikacje biorąc udział w licznych szkoleniach, kursach, zjazdach, aby zapewnić swoim Pacjentom jak największy komfort i bezpieczeństwo w czasie wykonywanych zabiegów!

+ 48 786 406 701

kontakt@cme.szczecin.pl

Traf do nas

ul. Szafera 190, Szczecin

Wejście obok sklepu żabka

Newsletter

Zapisz się aby być na bieżąco!